SKARBY AŁTAJU

Kraj Ałtajski

Ałtaj jest magicznym miejscem na południu Syberii. To pasmo górskie (porównywalne z Alpami) rozpościera się na styku Rosji, Kazachstanu, Mongolii i Chin. Ałtaj oferuje to, czego w Europie zostało już tak niewiele: możliwość obcowania z dziką przyrodą bez tłumu turystów. Szczyty pokryte lodowcami, piękne doliny z niesamowitą fauną i florą, wysokogórskie jeziora, potężne górskie rzeki można mieć tu tylko dla siebie. Przez wiele dni wędrówki nie spotyka się nikogo, czasami tylko osadę pasterską lub myśliwych na koniach. Miejsce to docenili już nasi przodkowie, czego dowodem są licznie występujące tu ślady osadnictwa. Do dziś Ałtaj pozostaje syberyjską stolicą szamanizmu.


Miód Ałtajski i jego lecznicze właściwości


Miód ałtajski jest jednym z najbardziej znanych brandów tego smakołyku leczniczego w Rosji. Charakterystyczne właściwości naturalnego ałtajskiego miodu ukształtowały się dzięki unikalnemu klimatowi regionu, a także starym, pielęgnowanym od niepamiętnych czasów tradycjom bartnictwa. Obok mnóstwa obfitujących w soczyste trawy łąk w kraju Ałtajskim są suche stepy, wysokie góry i dziewicze lasy. Wobec tego ałtajscy hodowcy pszczół mają mnóstwo gatunków miodu. Najpopularniejsze z nich to właśnie te uzyskiwane z łąk, tajgi i gór.

Miód produkowany przez pszczelarzy z Ałtaju przypomina stopiony bursztyn, który wchłania całą paletę nasyconych złotych odcieni. Czasem można zaobserwować w swojej konsystencji minimalną obecność zielonkawych tonów. Popularność miodu z Ałtaju wynika w dużej mierze z możliwości spowolnienia jego krystalizacji. Zagęszczony miód przybiera jednolicie biały kolor, a jego naturalny smak i użyteczne właściwości zostają zachowane. Jego smak jest zaskakująco aromatyczny oraz znany jest ze swojej łagodności i niezwykłej słodkości.
Skład różnych odmian miodu z Ałtaju różni się nasyceniem użytecznych składników. Skoncentrowana zawartość enzymów, aminokwasów i witamin w miodzie to zestaw pierwszej pomocy na każdą okazję, dany człowiekowi z natury. Uzdrawiająca moc miodu Ałtaju to pełen zakres właściwości leczniczych, które czynią go niezbędnym środkiem przeciwdrobnoustrojowym, a także skutecznym specyfikiem antybakteryjnym; przeciwbólowym, przeciwzapalnym, przeciwnowotworowym, przyspiesza gojenie się ran oraz wspiera i wzmacnia odporność organizmu, korzystnie wpływa na układ krwionośny, stabilizuje zaburzoną mikroflorę przewodu żołądkowo-jelitowego, wspomaga prace żołądka, poprawia funkcjonowanie mięśnia sercowego, poprawia czynność wątroby, poprawia funkcjonowanie nerek. Jest też używany jako kosmetyk do pielęgnacji ciała i twarzy (Rosjanie stosują miód do smarowania ciała i twarzy w Bani – odpowiednik naszej sauny, w celu odżywienia i nawilżenia skóry).

Najbardziej znanymi odmianami miodu ałtajskiego są: miód gryczany, miód z tajgi, miód z kwiatów polnych, miód z kwiatów leśnych, miód nostrzykowy i miód dzięgielowy.

Miód do nabycia u naszych partnerów w Warszawie:

www.eko-mlociny.pl

Piekarnia Grzybki, ul. Osmańczyka 22, 01-494 Warszawa

Jadłostacja – Bielany, ul. Kasprowicza 48

Dystrybucja: FIRMA MIR LEK, Rudniki

2 odpowiedzi do “SKARBY AŁTAJU”

  1. You really make it seem so easy with your presentation but
    I find this matter to be really something which I
    think I would never understand. It seems too complicated and
    very broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *